TENERIFE KOMPASSI SAAMISLUGU

Tenerife Kompass tegutseb aastast 2010, 2020/2021 on Kompassile juba üheteistkümnes hooaeg.
Olavi on sellest ka raamatu kirjutanud - kliki. 

22.04.2008 

Olavi saabub saarele, manusteks kaks kassi - Titi ja Psolti, rahaline reserv pooleks aastaks ja mõned ideed. Üles laetud saab Kompassi lehekülg (siis veel domeenil tenerifeinfo.eu ja kakskeelsena – eesti ja vene). Kliimapagulane Maarika aitab Olavil leida elamise Palm Maris ja staazhikaim kliimapagulane Eesi aitab suvega realiseerida esimese projekti – tasuta jagatava eestikeelse kaardi. 

2008-2009

Sügisel saarele saabunud Eike ja seoses Happy Traveli kuulsusetu lõpuga Tenerifele ripakile jäänud endine reisiesindaja Jana koos inglannade Silvia ja Ritaga ja eesti-soome Eskoga aitavad Olavil tasuta jagatavatesse trükistesse reklaami müüa, riburadapidi sünnivad sooduskaart Guanche Card, venekeelne restoranide kaart ja nõudluse sunnil saab kaante vahele venekeelne reisijuht КОМПАС ТЕНЕРИФЕ koos Tenerife suure kaardiga (ühtekokku ilmus reisijuhti 4 trükki à 10 000 eksemplari), mis tegi Olavist (küll paljuski teenimatult) Tenerifet väisavate venelaste hulgas kompetentsikorüfee. Elevandimäluga isendid käivad seda raamatukest veel tänagi küsimas.

Olavile saab klaariks, mida sõbranna Ulla (60+ taanlanna, kes oli Tenerifel veetnud juba 20 aastat) silmas pidas märkusega et tema käsutuses on maksimaalselt 5 aastat – seejärel on ta kas kanaaristunud või saar sülitab ta välja. Kanaaristumine tähendab nimelt muu hulgas ka seda, et mistahes arved (ja eriti reklaamiteenuste eest esitatavad) saabuvad klientidele sama ootamatult kui vihm Tenerife lõunaosas. See kujund on tegelikult äärmiselt ebaõnnestunud, sest vihma sajab siin väga harva ja kohalikud tunnevad selle üle rõõmu, mitte ei jõllita nagu tulnuka kakajunni. Arveid nad seevastu (peale teeseldud või ehtsat üllatusesegust ehmatust) ignoreerivad. Ja kanaarikarastus tähendab ignoreerimises universumi meistreid. Samuti saab klaariks, et ainuke võimalus kanaaristumist vältida on pöörduda näoga saart väisavate turistide poole ja see toob meid sujuvalt aastasse

2010

Olavi teeb näo, et ei kuule Franki hoiatusi (et ekskursioonibisnises jääb Tenerife rämedas konkurentsis ellu 10% tühjalt kohalt alustanutest), vaid palub hoopis tema abi ekskursioonipuhvetiks sobiliku ruumi leidmisel. Frankile kuuluv Atlantico Excursiones on muide täna Kompassi suurim äripartner – kui te tuhisete Expressiga Loro Parki või lähete La Gomerale vms, siis toimub see justnimelt Atlanticoga, samuti on Atlantico osanik Transalexis, kelle bussidega me pühapäeviti saaretuuritame. Tenerife Kompass alustab jagatud kontoris 15. augustil 2010, naabriks sakslasest Don, kellega meie eetilised diafragmad on paraku liiga erineval tasemel (sellest on põhjalikumalt juttu raamatus Minu Tenerife) ja sügisel 2010 kolib Kompass omaette ruumidesse hotelli Flamingo Suites passaazhis.

Eesi viib meid kokku Jaaguga, kellele valmistab meelehärmi Pärnus jõude lösutav jaht Wesipruul ja me lööme käed – Jaak orgunnib Wesipruuli Pärnust Tenerifele ja mina panen ta Tenerifel tööle, kapteniteks Elmo, RaikoAin, Olaf ja Indrek

Nii sünnibki. Samuti saavad alguse Kompassi saaretuurid. Eestikeelsetel tuuridel on giidiks peamiselt Eike, lisatuuridel Olavi, venekeelseid vägesid kamandavad leedulannast Iveta ja seejärel ilmselt Tenerife venekeelsetest giididest parim - leedukast Gediminas

2011, 2012, 2013

Olavi käib kaks aastat järjest tööl 9-21 (see on muidugi liialdus, paari-kolme kuu tagant võttis ta päeva või pool vabaks ikka ka), kolmandal aastal, kui on selge, et Kompass jääb püsti, oleme neljapäeviti lahti ainult pool päeva. Vene turistide invasioon ja eesti turistide taastulemine peale täpesid ja pupusid, Kompassiga liitub Monika

Venekeelsete saaretuuride õitseng, aga Krimmis juba käärib. Kompassi ruumide omanik vahetub – liibanonlase käest ostab kogu poodide rivi ära venelane. Lühidalt ei saa siia õigupoolest midagi märkimisväärset kirjutada, pikemalt on võimalik lugeda raamatust. Eestist kolib Tenerifele teotahteline jahtkapten Kristo, kelle soolast parkunud kätes on Wesipruuli roolipinn tänaseni. Alguse saab Kompassi reedeõhtuste salongide traditsioon. 

2014

Krimmi annekteerimine ja naftahindade kivina langemine viib vene turistide ostujõu rentslisse ning venelane Igor, kellelt Kompass ruume rendib, on mõistetavalt murelik ja tõstab tuntavalt renti. Kompass otsustab omakorda ka murelikuks hakata, saadab Igori pikalt ja kolib Flamingo Suitesi trepi tagant hoopis minema - üle tee olevasse ärikeskusesse CC TERRANOVA. Ookeanivaatega terrass leevendab kolimisstressi tuntavalt.  

2015

Monika kolib läänerannikule, Kompass on viimast aastat avatud ka suvel. Sügisel teeme koostöös Canaventuraga algust eestikeelsete Masca matkadega, giidiks esimesel hooajal Mati, aastast 2016 hoiab eestlasi õigel rajal Urmas. 

2016/2017

Kaljas Hoppet tuleb Tenerifele talvituma ja Olavi purjetab Kanaari saarte vahet, Kompassis jagab saaretarkust ja pileteid ka Riivo

2017/2018

Tootevalikusse lisandub matkursioon La Lagunasse ja loorberimetsa, samuti laieneb eestikeelsete vaalavaatluste valik. Tulvaveed teevad Mascas palju kahju ja kuristik suletakse, matkadega on kööga mõneks ajaks, aga ärge palun küsige kui kauaks - see on Tenerife.  

2018/2019

Helen Eelrand kolib talveks Tenerifele ning jagab koos kaasa Toomasega Kompassis nii hirmu kui armu. Olavi kütab Saaremaal ahju ja kirjutab läbielamistest (lugeda: läbielamustest) raamatu.  

2019/2020

Kümnendal ehk juubelihooajal haarab ohjad jälle Olavi. Keset märtsikuud lööb koroona sisse ja Kompassi hooaja lõpetab enneaegselt 15. märtsil kehtestatud üleriigiline karantiin, Tenerife pannakse lukku. 

2020/2021

Kompass jätkab meie üheteistkümnendal hooajal juba online büroona, pakkudes kõike seda, mida koroonased olud veel vähegi võimaldavad. 


Üks asi on siiski veel. Mitte keegi pole mitte kunagi minu käest küsinud, miks on Kompassi logol palmipuu. 

Küll pean ma alatasa seletama, mida see kass seal palmi all teeb. Vastus on siin: mul pole õrna aimugi. Tõesti. Kass istub seal, kus ise tahab. 


Tunneme puhkust!


Olavi Antons
El Teide Tenerife Kompass